3. 3. 2017 Tomáš Rak

Jak vybrat doménu pro webové stránky

Pokud někomu řeknete adresu svých webových stránek po telefonu a na druhém konci se ozve „Můžete mi to prosím zopakovat?“, pak to vypadá, že jste si nevybrali srozumitelnou doménu.

  • Je dobré nedát příležitost k záměně „y“ za „i“.
  • V případě českých domén se vyhněte cizím názvům.
  • Do domény nepoužívejte čísla.

Nejlepší doména z hlediska srozumitelnosti je taková, která se stejně píše i čte.

Krátký název domény

Čím méně znaků doména obsahuje, tím lépe. Málokdo si dokáže zapamatovat název domény, která se bude skládat z mnoha slov. Všechny domény obsahující dva znaky a méně jsou všechny obsazené. Domén se třemi znaky již také moc nezbývá, ale i tak jsou domény do deseti znaků použitelné.

Výběr koncovky

.com, .eu, .cz, .info a tak dále. Koncovek pro domény je celá řada. Pro český trh je nejlepší využít koncovku .cz. Češi tuto koncovku považují za nejpřirozenější.

Pokud chcete mít jistotu, že si nikdo jiný nezaregistruje váš název s jinou koncovkou, můžete si koupit více domén s různými koncovkami. Doména stojí okolo 200 Kč a tak není problém nakoupit: domena.cz, domena.com a domena.eu. Stránky pak můžete provozovat například na doméně s koncovkou .cz a domény s koncovkami .eu a .com stačí pouze přesměrovat.

Pokud plánujete na své stránky přivádět především zahraniční návštěvníky, pak sáhněte po koncovce .com nebo .eu.

S pomlčkou nebo bez?

S pomlčkou mohou některé domény vypadat lépe. V každém případě je nejlepší mít obě varianty, aby se nestalo, že si opačnou verzi koupí vaše konkurence.

Prověření konkurence a sociálních sítí

Nakonec je dobré zjistit, zda název již někdo nepoužívá na Facebooku nebo Twitteru. Také můžete do Googlu zadat název, který jste si pro doménu vybrali a zjistíte tak, zda již neexistuje nějaký projekt se stejným názvem.

Pokud máte zájem o doménu nebo kompletní tvorbu webových stránek, můžete nás kontaktovat. Zařídíme vše od nákupu domény až po finální spuštění webových stránek.